SBÍRKOVÉ PŘEDMĚTY
 
 
Sběratelství militarií US Army se věnuji od roku 1986. Mezi mými prvními sběratelskými kousky byla např. "usárna" nebo také "džípárna", několik nášivek, odznaků, radostných fotografií z osvobození, ale i benzínový kanystr USA. I přes to, že tyto a další předměty byly vyrobené ve Spojených státech amerických ve válečných letech, představovaly v minulém režimu při jejich užívání jasnou provokaci a vzdor socialistickému zřízení. Pro řadu lidí, stejně  ako i pro mě, to však byla jistá forma vyjádření úcty a stálé vzpomínky na osvoboditele západních a jihozápadních Čech. Řadu předmětů pamětníci uchovávali jako důkaz a stálou vzpomínku na jejich nejhezčí období v životě. Většinu mé sbírky můžete shlédnout od roku 2005 v unikátní expozici Patton Memorial Pilsen, jehož jsem spoluzakladatelem.
 
213001 WWII CIGARETTE PACK CAMEL FIELD RATION TYPE K
 
 
 
 
 
PŘEDMĚTY U N R R A
 
Ke sběratelství US militarií WWII jsem v polovině 90. let přidal také sběratelství předmětů pomoci UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration / Správa Spojených národů pro hospodořskou pomoc a obnovu). Na "UNRU" mnozí pamětníci dodnes rádi vzpomínají a vyprávějí, jak tenkrát poprvé v životě ochutnali burské (ořískové) máslo, koňské maso se sladkou omáčkou nebo grapefruitový džús. Postupem času jsem získal řadu různých potravinových pytlů, dřevěných a papírových beden z USA i Kanady, různých příruček nebo plechovek od kávy či koření. "UNRRA je jedním z věčných pomníků F. D. Rooseveltovi" prohlásil tehdejší ministr zahraničních věcí Jan Masaryk, jenž se velkou měrou zasadil o poválečnou pomoc UNRRA Československu.
  
 
 
POVÁLEČNÉ PŘEDMĚTY
 
Jako každý sběratel postupem času zdokonalujete a ucelujete svoji sbírku o raritní předměty, které se vyskytují mnohdy jen v jednom provedení na světě. Při sbírání militarií (a nejen amerických) se věnujete především výstroji a výzbroji, po té pak maličkostem jako jsou např. osobní, hygienické a drobné předměty. Teprve nedávno jsem se však více zaměřil na suvenýry, které si američtí vojáci odvezli domů od nás jako vzpomínku na osvobození a přátelství mezi ČSR a USA. Mezi těmito upomínkovými předměty jsou porcelánové či dřevěné talířky, vyšívané kapesníky, polštáře, dřeváky, popelníky, a jiné většinou ručně vyrobené předměty se znaky jednotek, které u nás působily v roce 1945.
 
402001 POST-WAR SOUVENIR PLATE CPL. MURRAY TO MY WIFE 16TH AD SCHÖNFELD CZECHOSLOVAKIA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PŘEDMĚTY 2. PĚŠÍ DIVIZE
 
Druhá pěší divize mi přirostla k srdci stejně tak jako pamětníkům, kteří na "Indiány", jak jim tehdy říkávali, nikdy nezapomenou. Znak US 2. pěší divize představující symboly USA, jako je bílá hvězda nebo indiánská hlava, považuji za jeden z nejpovedenějších vojenských znaků na světě. Zajímám se o militarie, předměty, literaturu, písemnosti "indiánské" divize prakticky o cokoliv od období jejího vzniku v roce 1917 až do období Korejské války roku 1953. U této divize považuji také určitou spojitost s Evropou, protože byla formována ve francouzském Bourmontu 26. října 1917, tedy mimo území Spojených států amerických a aktivně se účastnila bojů v 1. a v 2. světové válce na evropských bojištích.
 
http://www.indianhead.cz/Archiv-Militarie-US-Army.html
http://www.indianhead.cz/Archiv-Povalecne-predmety.html
http://www.indianhead.cz/Archiv-Predmety-UNRRA.html
http://www.indianhead.cz/Archiv-Predmety-2-pesi-divize.html
 
TOPlist