Podpisy a nášivky v knize

Podpisy a nášivky v knize

Do známé dětské knihy Little Tom od profesora Tilleho, která byla vydaná u nás s krásnými celostránkovými ilustracemi Otakara Štáfla u nakladatele B. Kočího v Praze v roce 1922 a vytištěna u Josefa B. Potočného v Rokycanech, se zapsal James S. Killen, Edmund J. Zygmund, Jerry Mc Evoy, Ira W. Spencer, Gerald A. White, Bill Anderson, Jack Johnson, Donald Williams, Patrick H. Long a Sgt. Joseph Mark, převážně vojáci z kulometného družstva roty M 23. pěšího pluku. Šťastnému majiteli někdo z nich přidal i nášivku 2. pěší divize a odpáral svoje hodnostní označením Technician T/3. 
Nášivka od generála

Nášivka od generála

Mezi rarity ve sbírce 2. pěší divize a muzea INDIANHEAD.CZ řadím filcovou nášivku s průvodním dopisem a podpisem velitele 2. pěší divize generálmajora Waltra M. Robertsona ze dne 20. dubna 1945. Na konci 2. světové války v Evropě divizní velitel poslal nášivku s dopisem panu Percy Schwarzovi, otci mladého sběratele vojenských rukávových znaků, který se na velitele jednotky s prosbou o získání obrátil. Nášivku se mi podařilo získat na mezinárodní aukci Ebay díky kamarádovi Jardovi S., který kvůli mě vstával ve 3 hodiny ráno z důvodu dražby končící aukce. Tehdy v nabídce prodejce a dlouholetého sběratele byly i další nášivky s doprovodnými listy od velitelů aktivních divizí v Evropě i v Tichomoří z období 2. světové války. V dopise je také zajímavá informace generála Robertsona o tom, že aktuálně v dubnu 1945 se právě vyšívaných nášivek příslušníkům 2. pěší divize vůbec nedostává, a proto posílá jinými slovy tento znak ve vzácnějším předválečném provedení.
VĚNOVÁNÍ Z ROKYCAN
 
Věnování z Rokycan
 
Mezi unikátní exponáty muzea INDIANHEAD.CZ řadím například kapesní brožuru (booklet) popisující historii US 9. pěšího pluku, která byla vytištěna v belgickém Liége a která byla dne 1. června 1945 v Rokycanech opatřena věnováním a podpisem plukovníka Philipa DeWitt Gindera, velitele 9. pěšího pluku 2. pěší divize. Tento akt je i vzácně zachycen v dobovém filmovém záznamu, kde plukovník Philip D. Ginder opatřuje několik těchto brožur svým věnováním a podpisem: "Rokycany - 1 June 1945, With best wishes - P.D.Ginder, Colonel - 9th Infantry" "Rokycany - 1. června 1945, S přáním všeho nejlepšího - P.D.Ginder, Plukovník - 9. pěchota. Na velitele pluku a jeho muže dodnes nikdy nezapomenou především občané mnoha osvobozených českých obcí a měst jako např. Kdyně, Šťáhlavy, Starý Plzenec nebo Rokycany. Po mnohaletém úsilí souběžně i s dalšími sběrateli o získání této velice zajímavé místní památky děkuji Milanovi Carabachovi Jíšovi za uskutečněnou výměnu.
Den Vítězství v Plzni
 
Den Vítězství v Plzni
 
Konec války v Evropě je vzácně zachycen na originální armádní fotografii, která byla pořízena v domě, kde sídlila pobočka banky Slavie na náměstí Republiky v Plzni, v posledním velkém městě osvobozeném americkou armádou na evropském bojišti. V této budově bylo zřízeno dne 7. května 1945 velitelství 2. pěší divize s volacím znakem "Ivanhoe" a na snímku je vzácně vyfotografován velitel této jednotky generálmajor Walter Melville Robertson jak zakrajuje bochník se zástupci města Plzně v přítomnosti předsedy MNV (primátora města) Plzně Josefa Ullricha a jeho dcery na počest osvobození města a ukončení války v regionu. Fotografii s průvodním textem připomínající památný den 8. květen 1945 jako Den Vítězství v Evropě (Victory in Europe Day, V-E Day, VE-Day) s bezpodmínečnou kapitulaci Německa, která byla podepsána v hlavním stanu spojeneckých vojsk ve francouzské Remeši 7. května 1945. Fotografii se mi povedlo pořídit náhodně v USA na mezinárodní aukci Ebay.
Taneční lístek z Plzně
 
Taneční lístek z Plzně
 
Kde tančily holky ze Škodovky v "pětačtyřicátém" roce po osvobození v Plzni? Prakticky všude tam, kde to bylo jen možné, na veřejných místech, v restauracích, klubech, ale také třeba i v plzeňském hotelu Continental. Na tento taneční lístek příslušníků velitelství divizního dělostřelectva a velitelské baterie 2. pěší divize se šťastnému tanečníkovi podepsala plzeňská děvčata v hotelu Continental dne 2. června 1945 a na památku si jej odvezl domů do Spojených států. Lístek se objevil před pár lety na mezinárodní aukci Ebay, ale získat ho však zpět do Čech bylo velice obtížné z důvodu velkého zájmu sběratelů. O pár let později jsem stejný taneční lístek, avšak nepopsaný, ještě viděl u známého plzeňského sběratele americké polní pošty, filatelisty a v neposlední řadě pamětníka plzeňských květnových událostí pana Pavla Hauznera, který na americké vojáky nikdy nezapomněl a o svoje zážitky se s veřejností a přáteli vždy rád podělil.
Exponát měsíce

Zadní čelo přívěsu

Původní dřevěné zadní sklápěcí čelo pochází z jednonápravového nákladního přívěsu zvaného Ben Hur (G-518, Trailer, Cargo, 1t), který se vyráběl v mnoha variantách za 2. světové války a používal pro vojenské užitkové a nákladní vozy Dodge, GMC nebo polopásové obrněné transportéry Halftrack. Velmi zachovalé čelo se podařilo objevit a zachránit do sbírky 2. pěší divize při vyklízení nemovitosti po ničivých povodních v srpnu 2002 ve městě Kdyně. V poválečném období bylo čelo použité při stavbě domu jako vhodná deska pro jízdu se zednickým kolečkem, což dokazuje stále vnitřní strana od malty, vápna a hřebíků :-) Unikátní je ale především vnější strana, která se dochovala s originálními odrazkami, olivovou barvou, bílou hvězdou a s vojenským označením v bílém pruhu 2 - 23 - I    CN - 21, z kterého lze přesně určit, že přívěs byl 21. vozidlem dělostřelecké roty 23. pěšího pluku 2. pěší divize (21st vehicle, Cannon Company, 23rd Infantry Regiment, 2nd Infantry Division)
Obálka Matta Konopa

Obálka Matta Konopa

Ve sbírce muzea INDIANHEAD.CZ je také velice zajímavá dopisní obálka adresovaná v dubnu 1945 podplukovníkovi Mattu Konopovi, zpravodajskému důstojníkovi 2. pěší divize, který se podílel na osvobození města Domažlice a Chodska odkud pocházeli shodou okolností jeho prarodiče. Obálku jsem před lety získal výměnou od pana Pavla Hauznera z Plzně, pamětníka pětačtyřicátého roku a zároveň předního sběratele americké polní pošty u nás. V roce 2015 byla u příležitosti 70. výročí osvobození města Domažlice a okolí odhalena bronzová pamětní deska (viz Deska v Domažlicích) na domě čp. 58 "U Hrušků", která je věnována právě tomuto osvoboditeli Chodska. Mattu Konopovi bylo také uděleno čestné občanství města Domažlice in memoriam, které převzal v roce 2016 jeho vnuk Patrick Dewane, a který úspěšně vystupuje s hrou o svém dědečkoví, one-man-show "The accidental hero" nejen v USA, ale i u nás již několik let v západních Čechách.
Sako kaplana Gibsona
 
Sako kaplana Gibsona
 
Armádní kaplan Elmer Pettiford Gibson sloužil po válce u 2. pěší divize a vojenskou kariéru ukončil v hodnosti podplukovníka. Za jeho službu na Aleutských ostrovech byl dekorován sedmkrát Asijsko-Pacifickou medailí, dále jako jeden ze dvou černých kaplanů ve 2. světové válce byl oceněn Záslužnou legií (Legion of Merit) a za službu v Koreji a Korejské válce obdržel dvakrát Bronzovou hvězdou (Bronze Star). Byl velice nápomocen při desegregaci afro-amerických vojáků v americké armádě a zároveň v otázkách této integrace byl poradcem prezidenta Harryho S. Trumana. Jeho syn Elmer Gibson je předním jazzovým hudebníkem a před pár lety soukromou sbírku po otci (dvě uniformy, dokumenty, fotografie) daroval Státnímu archivu v Severní Karolíně. Toto sako kaplana Elmera P. Gibsona včetně lístku z čistírny se mi podařilo koupit zcela náhodně od jeho vnuka prostřednictvím mezinárodní aukce Ebay.